Pomiń zawartość →

By poruszyło się całe miasto!

Mimo nieciekawej pogody na zewnątrz – katowicka katedra w Niedzielę Palmową wypełniła się młodzieżą. Czas i data nieprzypadkowa. To kontynuacja wieloletniej tradycji spotkań młodzieży w Niedzielę Palmową – kiedyś w ramach Światowego Dnia Młodzieży na poziomie diecezjalnym.

„Witam Was, z wszystkich miast, z których przybyliście” – mówił do zebranych arcybiskup Wiktor Skworc. Nawiązując do uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy i ostatnich dni Chrystusa na ziemi– kontynuował – „…wtedy poruszyło się całe miasto, poruszyła się Jerozolima, nawet zatrzęsła się ziemia i mrok ogarnął całą ziemię – my też jesteśmy poruszeni!” – mówiąc dalej, chwalił młodych za gotowość niesienia pomocy, za wolontariat i wszelkie zaangażowanie na rzecz drugiego.

„Nie chodzimy po tej ziemi bez celu. Przed nami zadania, wezwania… mamy misję do spełnienia. Tylko idąc z Chrystusem i za Chrystusem, odkryjecie sens życia, będziecie zdolni podjąć decyzje nadające życiu sens!”

Przywołując słowa papieża Franciszka metropolita powiedział: „Jesteście Bożym teraz! – dziś chciałbym dopowiedzieć: Jesteście Bożym dziś i jutro! (…)  Młodość to przyszłość, już dziś od Was zależą losy waszej rodziny, naszej ojczyzny, losy Kościoła, losy Ewangelii. Młodość to przyszłość! Macie misję do spełnienia – na nowym kontynencie mediów społecznościowych. (…) To jest Wasze zadanie i powołanie każdego z nas – wnosić Chrystusa w świat. Chrystus żyje i jest z nami! Jest z Tobą! Bądźcie heroldami tej nowiny, by poruszyło się całe miasto!”.

Przywołując postać św. Jana Pawła II – arcybiskup przypomniał jego postawę otwartości na Młodych. „To w jego sercu zrodziły się Światowe Dni Młodzieży! (…) Młodzi najlepiej ewangelizują młodych!” – to była jego teza i taka też jest prawda!

Na koniec arcybiskup Skworc zaapelował do zebranej młodzieży: pomóżcie Kościołowi! Bardzo na Was liczymy – by pozostał młody świeżością Dobrej Nowiny o zmartwychwstaniu! (…) To jest Twoja przyszłość; Nie grób przywalony kamieniem, ale zmartwychwstanie! Głoście tę prawdę tak, by poruszyło się całe miasto!”.

Po zakończonej Eucharystii można było posilić się słodkościami. W krypcie katedry (kościele akademickim) chwilę po zakończeniu Mszy świętej zebrani wzięli udział w spektaklu armatorskiej sceny teatralnej ADONAI przy parafii św. Jerzego w Rydułtowach. Artyści przedstawili sztukę „Tajemnica Eucharystii”, która dostarczyła wiele emocji, wzruszeń i przemyśleń.

Ogromnie dziękujemy chórowi kameralnemu „Legato”, za fenomenalne prowadzenie śpiewów, panu Klaudiuszowi Jani za akompaniament i grę na organach. Asyście kleryków z Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, wszystkim młodym zaangażowanym w Liturgię Słowa, rozdawanie palm i słodkości, za przyniesione dary i wypowiedziane w naszym imieniu podziękowania (Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia).

foto: Krzysztof Gawor

Opublikowano w Działo się

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KATOLICKA FUNDACJA MŁODZI DLA MŁODYCH
40-043 Katowice, ul. Jordana 39

ks. Bogdan Kania, moderator ds. Nowej Ewangelizacji
+48 519 546 184
fundacja@mlodzidlamlodych.pl

Numer konta bankowego:
Raiffeisen Polbank 72 1750 0012 0000 0000 2670 3198

KRS 0000523967
NIP 9542750446
REGON 243671252