„Post ostatecznie ma pomagać każdemu z nas w czynieniu z siebie całkowitego daru dla Boga.”

Jan Paweł II

Miniona środa- Środa Popielcowa rozpoczęła kolejny okres w Kościele, jakim jest Wielki Post. Nasze głowy zostały posypane popiołem na znak wezwania do pokuty
i nawrócenia. Popiół jest symbolem tego, że wszystko co doczesne przemija. Przez najbliższe 6 tygodni mamy okazję bardzo dokładnie przygotować się do świąt Wielkanocnych. Wielki post trwa przez 40 dni i w ciągu tych dni mamy szanse na odnalezienie dobrej strony swojej duszy. Mamy możliwość pokazania co w naszym życiu jest najważniejsze.

Wielu z nas podczas trwania postu wybiera sobie postanowienia wielkopostne, które mają pomóc nam w jeszcze lepszym przeżyciu tego czasu, a zarazem pokonaniu własnych słabości. Postanowienia te różnią się w zależności od człowieka. Młodsi często decydują się na niejedzenie słodyczy, jednak nasze postanowienia zmieniają się z wiekiem.
Będąc starszym decydujemy się, aby były one trochę bardziej trudniejsze- na przykład postanawiamy robić w ciągu dnia przynajmniej jeden dobry uczynek, aby czynić świat trochę lepszym.

Czas Wielkiego Postu oprócz symbolu popiołu, ma jeszcze kilka innych znaków, o których warto sobie przypomnieć stając u progu tego okresu liturgicznego.
Kolor fioletowy to kolor pokutny. Spotkać się z nim możemy na szatach liturgicznych, najbardziej widoczny jest na ornacie księdza podczas Mszy świętej.
Droga krzyżowa odbywa się ona w każdy piątek. Ma charakter adoracyjny oraz jest symbolicznym odtworzeniem drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenie Jego ciała do grobu Pańskiego.
Gorzkie żale to nabożeństwo pasyjne odbywające się w głównie w niedziele. Jest to tradycja polska w Kościele Katolickim.
Post, jałmużna i modlitwa są uczynkami pokutnymi, które mają stanowić prostą drogę do nawrócenia.
W tym czasie nie powinniśmy uczestniczyć w żadnych zabawach i hucznych imprezach. Czas ten powinien być czasem ciszy i zadumy nad całym złem, które nas otacza.

Wykorzystajmy te 40 dni w jak najlepszy sposób. Dajmy szanse, aby Ten, który oddał za nas życie mógł w nas działać i miał szanse pokazać nam jak bardzo mocno nas kocha. 
Słowa św. Jana Pawła II przytoczone na samym początku niech będą dla nas mottem na ten czas Wielkiego Postu.

Hania Kacprowicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *