W dniach 3 – 28 października w Rzymie miało miejsce XV Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów pod hasłem „Młodzi ludzie, wiara, rozeznawanie powołania”.

Od 20-go października także przedstawiciele naszej Archidiecezji Kinga i Kamil byli w Rzymie, gdzie mogli przyglądać się pracy Ojców synodalnych, wspierać ich swoją modlitwą, a także poświęcić chwilę, aby z niesamowitymi przewodnikami odkrywać piękno Wiecznego Miasta.

Pierwszego dnia naszego pobytu w Rzymie udaliśmy się na Watykan, gdzie ksiądz bp Marek Solarczyk  i ks. Emil Parafiniuk nakreślili nam prace synodalne oraz krótko opisali najważniejsze miejsca z nimi związane jak np. Aulę Pawła VI czy chociażby budynki kongregacji. Następnie udaliśmy się do Centro San Lorenzo (miejscu stworzonym przez św. Jana Pawła II dla młodzieży) gdzie w cichej adoracji każdy miał czas na indywidualną modlitwę przy symbolach Światowych Dni Młodzieży (krzyżu i ikonie Matki Bożej Salus Populi Romani) Jako że było wspomnienie św. Jana Pawła II, nie mogliśmy pominąć obecności u grobu naszego papieża Polaka. To tam zawierzyliśmy naszą archidiecezje, młodych, nasze rodziny i bliskich.


Kolejny dzień spędziliśmy w miejscu naszego zakwaterowania, czyli w Domu Polskim im. Jana Pawła II, gdzie rozmawialiśmy o naszych wspólnotach, diecezjach, wymienialiśmy się spostrzeżeniami z całego kraju – co działa i jak funkcjonuje, albo co nie działa i jak temu zaradzić. Ponadto rozmawialiśmy na ważne tematy dotyczące krajowych materiałów formacyjnych do pracy z młodzieżą, a także nt zbliżającego się w dniach 16-18 listopada Forum Duszpasterstw Młodzieżowych na Górze Św. Anny.
Był to także czas, abyśmy mogli się lepiej poznać i spędzić trochę czasu na wspólnych rozmowach ;)
Mimo że dzień nie był zwiedzający, to był bardzo intensywny i pracowity.


W środę z samego rana, pierwszym pociągiem, udaliśmy się na Watykan, aby uczestniczyć w Eucharystii sprawowanej przez ks. bp. Marka Solarczyka, ks. prałata Alberta Warso i ks. Emila Parafiniuka w Bazylice św. Piotra do której dostaliśmy się „tajemnym przejściem” udostępnionym Nam przez Naszych kapłanów. Dzięki temu mogliśmy na wiele miejsc spojrzeć z perspektywy niedostępnej dla pielgrzymów; jak chociażby z bliska mogliśmy podziwiać aulę Pawła VI gdzie toczyły się obrady synodalne :)
Następnie uczestniczyliśmy w Audiencji Generalnej z Papieżem Franciszkiem. Mieliśmy ten dar, że mogliśmy zobaczyć Papieża z bliska i to dwukrotnie (!)
Po audiencji wspólnie wybraliśmy się na pizzę, lody oraz spacerowaliśmy po Rzymie odkrywając wiele wspaniałych miejsc.


Czwartkowy dzień był dniem całkowicie poświęconym zwiedzaniu. Rozpoczęliśmy od Mszy w języku polskim przy grobie św. Jana Pawła II, by później z ks. Łukaszem Żakiem, doktorantem historii sztuki, udać się pod Collegium Ecclesiasticum Belgicum, gdzie w okresie studiów doktoranckich mieszkał Karol Wojtyła.
Następnie udaliśmy się do Grobu Św. Stanisława Kostki w Kościele św. Andrzeja. Gdzie mieliśmy okazję trochę lepiej poznać życiorys tego świętego, a także zobaczyć miejsce Jego śmierci. Dalej wędrowaliśmy w okolice Koloseum, gdzie usłyszeliśmy ciekawostki historyczne związane z tymi terenami.
Z ks. Łukaszem rozstaliśmy się przy Domie Generalnym Zgromadzenia Słowa Bożego, gdzie mieliśmy wyjątkowe spotkanie z o. Józefem Gwóźdź SVD, wieloletnim misjonarzem w Nikaragui i Panamie. Po spotkaniu z misjonarzem, szczodrym poczęstunku i pysznej kawie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia i podzieliliśmy się na mniejsze grupy pielgrzymkowe.
Zwieńczeniem tego intensywnego dnia, było dotarcie i zwiedzenie Bazyliki św. Pawła za murami.


Piątkowy dzień również poświęcony był odkrywaniu Wiecznego Miasta. Pierwszą część spędziliśmy ponownie z ks. Łukaszem, który zabrał nas do Santa Maria Maggiore, Bazyliki św. Praksedy (gdzie znajduję się fragment słupa, przy którym biczowany był Pan Jezus),a także Bazyliki św. Jana na Lateranie. Dalszą część dnia, przeżywaliśmy u boku ks. prałata Alberta Warso, który oprowadził Nas po przecudownej Bazylice św. Piotra zbudowanej nad grobem św. Piotra (który to dzięki ks. Albertowi mogliśmy podziwiać z bliska). Wiedza naszego przewodnika była powalająca, dlatego czerpaliśmy z niej maksymalnie. Zaprowadził nas tam, gdzie normalnie nie ma powszechnego dostępu. Nawiedziliśmy groby Papieży, kończąc u stóp Jana Pawła II, już po zamknięciu Bazyliki dzięki czemu mogliśmy podejść do samego grobu ucałować go i chwilę się pomodlić. Na zakończenie udaliśmy się do Budynku Kongregacji nauki wiary, skąd mogliśmy podziwiać zapierający dech widok na całą Bazylikę :)
Jednak Punkt kulminacyjny miał dopiero nastąpić… Żegnając się i robiąc sobie zdjęcia z Ojcami Synodalnymi ( którzy akurat wychodzili po skończonych obradach) młodzież synodalna zaprosiła nas na wieczór uwielbienia w Centro San Lorenzo. Było to niezwykłe przeżycie, pokazujące, że bez względu na różne kultury, języki, potrafimy razem, wspólnie wychwalać Najwyższego.


Sobotni dzień również był dniem „roboczym” gdzie wraz z ks. Emilem rozmawialiśmy o rozterkach, pytaniach, tematach, które są dla młodych ludzi ważne i które warto poruszyć i wspólnie poszukać na nie odpowiedzi. Nakreślaliśmy pomysły, wizje wspólnego, ogólnopolskiego zeszytu formacyjnego dla wspólnot diecezjalnych. Popołudniu odwiedził nas ks. prałat Albert dzieląc się z nami swoim czasem, osobą i przeogromną wiedzą i dobrocią.


W niedzielę uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w Bazylice, zamykającej Synod Biskupów o Młodzieży. Następnie pozostaliśmy na modlitwie Anioł Pański na placu św. Piotra, a po nim spędziliśmy ostatnie wolne chwilę na podziwianiu stolicy Włoch. Na zakończenie dnia, ale też i naszego wspólnego wyjazdu, podzieliliśmy się naszymi przeżyciami, przemyśleniami odnośnie naszego pobytu w Rzymie.
Jak każdego dnia, tak i w niedzielę, wspólny dzień zakończyliśmy modlitwą – dziesiątką różańca, która po wyjeździe zaowocowała różą różańcową za siebie wzajemnie, za młodzież, duszpasterstwo i prosząc o owoce Synodu.

Kamil Kątny i Kinga Karcz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *