Tydzień temu od 16 do 18-go listopada mieliśmy okazje uczestniczyć w Krajowym Forum Duszpasterstw Młodzieży na Górze św. Anny. Był to niesamowity czas w którym uczestniczyło kilkaset osób; w tym obecni byli reprezentanci duszpasterstw młodzieży, powołań, a także przedstawiciele zgromadzeń zakonnych i instytutów świeckich .

Było to o tyle ważne dla nas wszystkich forum, że odbyło się niedługo po zakończeniu XV zgromadzenia ogólnego biskupów w Rzymie. Była to świetna okazja abyśmy mogli porozmawiać nt zmian które chcemy zacząć wprowadzać i podzielić się tym co przeżywamy w swoich diecezjach. Także dzięki obecnemu ks. bp Markowi (jednemu z ojców synodalnych obecnych w Rzymie) mogliśmy pochylić się nad dokumentem finalnym (który w języku polskim będzie dostępny niedługo) i wspólnie rozważyć list napisany do młodych na zakończenie obrad synodalnych.

Nie brakło czasu na wspólną modlitwę czy Eucharystie, która każdego dnia była w centrum. Mogliśmy wysłuchać także świadectwa ludzi obecnych w Rzymie podczas synodu (nasi też tam byli -> zobacz tutaj ).
Spotkania takie jak te pokazują Kościół pełen młodych ludzi, zaangażowanych księży, sióstr i braci zakonnych. Otwiera nam horyzonty, pomaga widzieć więcej niż tylko granice naszych diecezji. Jest świetnym czasem tworzenia wspólnoty jak i również niesamowitym momentem aby nawiązać dialog czy współpracę z młodymi z całej Polski.

Forum młodzieży, które odbywało się na Górze św. Anny było dla mnie przede wszystkim okazją do wspólnego spotkania i podzielenia się różnymi doświadczeniami. Był to czas trwania w jednej wielkiej wspólnocie, która była bardzo różnorodna, przyjechaliśmy z różnych stron Polski, działamy w mniejszych wspólnotach, ale wszyscy patrzymy w tym samym kierunku. Każdy mógł zaczerpnąć dla siebie wiele dobrego przez konferencje, różne formy współpracy oraz spotkania w mniejszych grupach. Czas spędzony na wspólnej modlitwie na pewno przyniesie wielkie owoce!”

Małgorzata Tam Fundacja MdM

Doświadczenie młodego Kościoła, który potrafi ze sobą współpracować. Tak podsumowałabym minione Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży. Z tym samym spotykam się na ogólnopolskich zjazdach Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Czy ten czas da jakieś owoce? Już daje. Chociażby takie, że wzajemnej modlitwy jest jeszcze więcej, niż było wcześniej. Modlitwy duszpasterzy za młodych i odwrotnie. Także dlatego, że dowiedzieliśmy się, jak wiele możemy otrzymać od zgromadzeń zakonnych, niejedna znajomość już zaowocowała konkretnymi działaniami. Bp Marek Solarczyk powiedział nam: „Nie powinniśmy się zastanawiać, na ile mocniej świecimy od innych, ale czy to światło w ogóle jest. Czasem wystarczy mały płomień”. Tego płomienia, który może ostatnio trochę przygasł, szukam w sobie i w swojej wspólnocie. Z nadzieją, że na nowo rozpali się on tak mocno, jak palił się wcześniej. Idźmy więc, wypełniać Bożą wolę, którą powierzył On nam, młodym.”

Monika Fenisz KSM

Kościół potrzebuje młodych ludzi ! Czego wyraźnym znakiem i dowodem był synod który zakończył się 28-go października.
Jeśli szukasz swojego miejsca w kościele zapraszamy Cie na spotkania wspólnoty Uratowani. Włącz się razem z nami w tworzenie żywego Kościoła ludzi młodych!

„Jesteście chwilą obecną bądźcie najjaśniejszą przyszłością”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *