Dzisiaj o godzinie 12:00 w Sali Okna Papieskiego, w Kurii Metropolitalnej w Krakowie zaprezentowano logo oraz modlitwę ŚDM Kraków 2016. Wybór logo ŚDM Kraków 2016 nie był łatwy, ponieważ najpierw spośród 224 zgłoszonych projektów wybrano 5, które zostały rekomendowane Papieskiej Radzie ds. Świeckich, jednak żaden z przestawionych projektów nie został zaakceptowany. W związku z zaistniałą sytuacją, Komitet Organizacyjny zlecił przygotowanie logo niezależnym grafikom, którzy wcześniej nie brali udziału w konkursie.

Logo ŚDM będzie wykorzystywane m. in. do promocji wydarzenia, w materiałach reklamowych, prezentacjach, w Internecie jak również na gadżetach.

Regulamin konkursu na logo zakładał, że powinien być to znak oddający rangę i ideę Światowych Dni Młodzież – powinien podkreślać jego religijny wymiar oraz symbolikę związaną z Krakowem, dotyczącą jego dziedzictwa kulturowego jak również duchowego. Przy wyborze ostatecznej wersji logo, komisja brała pod uwagę takie kryteria jak: kreatywność, wyrazistość, czytelność, profesjonalizm oraz walory użytkowe.

Logo Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 przedstawia krzyż, który symbolizuje Jezusa Chrystusa. W środku znajduje się żółte koło, które oznacza miasto Kraków oraz młodzież. Wokół krzyża natomiast widoczna jest iskra Bożego Miłosierdzia, która jest nawiązaniem do obrazu Siostry Faustyny – Jezu, ufam Tobie. W tle natomiast widoczny jest kontur Polski. Przedstawione logo silnie nawiązuje do tekstu biblijnego, który został wybrany jako hasło przewodnie spotkania młodych: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią (Mt 5,7)”. Użyta kolorystyka jest nawiązaniem do barw Krakowa oraz jego herbu.

Logo Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016

Symbolika ŚDM Logo Kraków 2016

Szczegółowy opis symboliki logo dostępny jest tutaj: Opis symboliki logo ŚDM Kraków 2016.

Podczas konferencji prasowej, metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz przedstawił również modlitwę na Światowe Dni Młodzieży i brzmi ona następująco:

„Boże, Ojcze Miłosierny,
który objawiłeś swoją miłość w Twoim Synu Jezusie Chrystusie,
i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym, Po¬cieszycielu,
Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka.

Zawierzamy Ci szczególnie
ludzi młodych ze wszystkich narodów, ludów i jęzków.
Prowadź ich bezpiecznie po zawiłych ścieżkach współczesnego świata
i daj im łaskę owocnego przeżycia Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Ojcze niebieski,
uczyń nas świadkami Twego miłosierdzia.
Naucz nieść wiarę wątpiącym,
nadzieję zrezygnowanym,
miłość oziębłym,
przebaczenie winnym i radość smutnym.
Niech iskra miłosiernej miłości,
którą w nas zapaliłeś,
stanie się ogniem przemieniającym ludzkie serca
i odnawiającym oblicze ziemi.
Maryjo, Matko Miłosierdzia, módl się za nami.
Święty Janie Pawle II, módl się za nami.
Święta Siostro Faustyno, módl się za nami.”

Komisja konkursowa wybrała 3 hymny z konkursu, które po spotkaniu z autorami i odpowiednim nagraniu będą przedstawione w Watykanie.

Modlitwa Światowych Dni Młodzieży 2016:

Modlitwa Światowych Dni Młodzieży 2016 Młodzi Dla Młodych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *