Przedstawiciele Papieskiej Rady ds. Świeckich, Komitetu Generalnego Światowych Dni Młodzieży z Krakowa, delegatów wszystkich polskich diecezji oraz koordynatorów z 12 krajów Europy Wschodniej i Zakaukazia spotkali się na XII Krajowym Forum Duszpasterstwa Młodzieży w Łomży, którego hasłem przewodnim było „Od parafii do peryferii”. Podczas 3-dniowego spotkania jego uczestnicy brali udział w konferencjach, panelach dyskusyjnych, prezentacjach, integracji oraz wspólnie się modlili. W tym wydarzeniu wzięli również udział przedstawiciele Diecezjalnego Centrum ŚDM z Katowic.

„To piękne, że młodzi ewangelizują młodych” powiedział, bp Henryk Tomasik podczas Mszy św. rozpoczynającej w piątek 30 stycznia XII Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży, po której młodzi z Polski i ze Wschodu spotkali się w Centrum Kultury w Łomży, aby rozmawiać, dzielić się spostrzeżeniami na temat przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.

Już na początku spotkania, które poprowadziła Dorota Abdemoula i Jakub Sobecki można było dostrzec katowicki akcent, ponieważ organizatorzy odtworzyli pierwszą, premierową audycję serwisu radiowego, przedstawiającego najświeższe i najciekawsze relacje z przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie 2016, w którym pojawił się również komentarz w sprawie peregrynacji Symboli ŚDM w Archidiecezji Katowickiej.

W piątkowy wieczór, młodzi z całej Polski zdawali relację z działań przygotowawczych do Światowych Dni Młodzieży. Postępy swoich prac prezentowały diecezje z Ełku, Wrocławia, Siedlec, Opola, Włocławka, Torunia oraz wspólnota Emmanuel. Głos zabrali również przedstawiciele ze Wschodu, którzy przyjadą do Polski na Dni w Diecezji w ramach projektu Bilet Dla Brata. Na szczególną uwagę zasługują Białorusini, którzy zrobią wszystko żeby przyjechać do Polski na Światowe Dni Młodzieży, nawet jeżeli ich środkiem transportu miałby być… osioł.

Margarita i Witalij to małżeństwo z Kazachstanu, które przebyło razem z ks. misjonarzem Rafałem Larem ok. 4 tyś. kilometrów żeby zobaczyć się z młodymi, którzy będą ich przyjmować w 2016 roku, podziękowało członkom krakowskiego Komitetu Centralnego ŚDM za zaakceptowanie różańca, jako formy duchowej przygotowującej młodych z tego kraju do Światowych Dni Młodzieży. Przedstawiciele Diecezjalnego Centrum z Archidiecezji Katowickiej, reprezentanci Kazachstanu oraz Ukrainy podczas wspólnej podróży na miejsce spotkania oraz w trakcie powrotu na Śląsk odmawiali razem różaniec w polsko-kazachsko-ukraińskim języku w intencji Światowych Dni Młodzieży, pokoju na Ukrainie oraz wszystkich rządzących.

Droga powrotna z Łomży na Śląsk z pielgrzymami z Kazachstanu i Ukrainy

W drugim dniu spotkania w Łomży, jednym z prelegentów przedpołudniowej sesji plenarnej był ks. biskup Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji, który mówił o inicjacji chrześcijańskiej i przekazywaniu wiary.

Ważnym punktem programu w tym dniu były również prezentacje diecezji z Warszawy, Legnicy, Rzeszowa, Pelplina, które przedstawiły swoje wizje – przez zaangażowanie – do spotkania do Dni w Diecezjach. Swoje 10 minut mieli również przedstawiciele z Archidiecezji Katowickiej, którzy w prezentacji przedstawili najistotniejsza założenia oraz działania z ostatnich miesięcy.

Ważne słowo skierował do wszystkich uczestników XII Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży w Łomży, bp Adam Wodarczyk, który podczas Mszy św. na zakończenie Forum powiedział, że „Kościół nie zaczyna się i nie kończy na młodych”. Światowe Dni Młodzieży to tylko wydarzenie, które ma pomóc im w pokochaniu Kościoła, w którym są osoby w różnym wieku i to z nimi tworzymy razem „jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół”.

Podczas Forum przedstawiono również teledysk promujący projekt wsparcia dla pielgrzymów ze Wschodu.

Zdjęcia z tego wydarzenia dostępne są tutaj: Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży.

Poniżej również materiał nagrany przez TV Łomża.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *