W III środę miesiąca odbyło się kolejne spotkanie w drodze na Światowe Dni Młodzieży. Tym razem młodzi z Archidiecezji Katowickiej, która na czas przygotowań do przyjęcia pielgrzymów z całego świata przybrała nazwę Góry Karmel, zorganizowali czuwanie z udziałem Świętych Karmelu.

Spotkanie tradycyjnie rozpoczęło się Mszą św., w intencji Światowych Dni Młodzieży, której przewodniczył o. Mariusz Wójtowicz OCD a krótkie kazanie wygłosił Koordynator ŚDM Archidiecezji Katowickiej – ks. Marcin Wierzbicki, który powiedział o tym, jak przez wiele lat, wiele pokoleń, ludzie oczekiwali wypełnienia Bożej obietnicy, nadejścia Mesjasza – Jezusa Chrystusa. Ksiądz Marcin przypomniał zgromadzonej młodzieży, że ona również może i powinna w swoich sercach obudzić takie ogromne pragnienie Boga.

Po Eucharystii w kościele Mariackim w Katowicach wystąpił siedmioosobowy zespół młodych muzyków, który tworzy kompozycje oparte na tekstach Św. Teresy od Jezusa, Św. Jana od Krzyża, czy bł. Elżbiety. Poetycki klimat utworów wprowadził słuchaczy w nastrój adwentowego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. Jak mówią sami artyści, ich granie to coś więcej niż tylko dźwięki: „to Święci, którzy mówią o swojej przyjaźni z Bogiem poprzez muzykę”.

Góra Karmel jest ściśle związana z ŚDM w Archidiecezji Katowickiej. To właśnie duchowość tego świętego miejsca będzie zgłębiana przez pielgrzymów, którzy przyjadą do 320 parafii Archidiecezji Katowickiej w 2016 roku w liczbie 20 tysięcy osób. Koncert był okazją do wzbogacenia wiedzy na temat historii Góry Karmel, zgromadzeń oraz Świętych z nią związanych. W przerwach między kolejnymi utworami, przedstawiano ważne wydarzenia historyczne, które miały miejsce w przeszłości. Muzycy dużo miejsca poświęcili przede wszystkim postaci Teresy od Jezusa pochodzącej z Ávila, która odpowiada za reformę klasztoru karmelitańskiego w XVI wieku. To właśnie tej niezwykłej świętej poświęcone są nabożeństwa roratnie w wielu parafiach Archidiecezji Katowickiej, a także adwentowy cykl „Gościa Niedzielnego”. Stąd, wydarzenie bardzo dobrze wpisało się w przeżywany właśnie okres liturgiczny.

Spotkanie zakończyło się przysłowiową „kawą i ciastkiem” w Centrum Młodzieży i Ewangelizacji Archidiecezji Katowickiej, gdzie zgromadzona młodzież dyskutowała na temat przygotowań do ŚDM 2016.

Zdjęcia z wydarzenia dostępne są tutaj: Adwentowe czuwanie ze Świętymi Karmelu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *