W trzecią sobotę miesiąca, tj. 17-tego stycznia, młodzi z Archidiecezji Katowickiej zrobili raban w samym centrum Górnego Śląska. Była to zarazem okazja do comiesięcznego spotkania młodych zaangażowanych w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży oraz do wspólnej modlitwy przy Krzyżu i ikonie Matki Bożej Salus Popoli Romani, które w tym samym dniu zostały przekazane młodym Diecezji Gliwickiej.

Symbole Światowych Dni Młodzieży wędrowały po dekanatach Archidiecezji Katowickiej od 3 stycznia odwiedzając zarówno przestrzeń publiczną, jak również miejsca sakralne. Przy Krzyżu i ikonie Matki Bożej, które peregrynowały po całym świecie, w sobotę spotkali się młodzi zaangażowani w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży oraz wszyscy ludzie, którzy zechcieli wziąć Krzyż na własne ramiona i razem z Matką Chrystusa świadczyć o Nim samym w centrum Katowic, dając piękne świadectwo swojej wiary. W ten wyjątkowy sposób młodzież pożegnała się z Symbolami ŚDM.

Spotkanie rozpoczęło się uroczystą Eucharystią w katedrze Chrystusa Króla o godzinie 12:00 sprawowanej pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Wiktora Skworca, który zachęcał młodych o dobre przygotowanie się do Światowych Dni Młodzieży mówiąc: „Pójdź za Mną”, naśladuj Mnie, angażuj się! Bądź wytrwały, pamiętaj o wytrwałym zaangażowaniu w przygotowanie w ŚDM. Szukaj już teraz sojuszników, zauważ w swoim środowisku tych, którzy się duchowo „źle mają”, których kondycja wiary wymaga reanimacji, ożywienia. Prowadź ich do miłosiernego. A jeśli wątpisz w swoją przydatność czy umiejętności, to weź sobie do serca i to stwierdzenie Jezusa z Nazaretu: „Nie przyszedłem, aby powołać sprawiedliwych, ale grzeszników”.

Po Mszy św. odbyła się wspólna modlitwa zawierzenia młodych, po której została przestawiona prezentacja będąca podsumowaniem peregrynacji w Archidiecezji Katowickiej.

Następnie wszyscy uczestnicy, na czele z ikoną Matki Bożej oraz Krzyżem, przeszli do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego, gdzie odbył się spektakl zatytułowany Santo Subito w wykonaniu Teatru Prowincja.

Po zakończeniu spektaklu, młodzież udała się na Plac Andrzeja (przy PKP). Podczas przemarszu a następnie już na samym dworcu, jego uczestnicy, w odpowiedzi na apel papieża Franciszka, zrobili raban. Wszyscy uczestnicy wspólnie odmówili koronkę do Bożego Miłosierdzia przy dworcu PKP, gdzie Symbole ŚDM oficjalnie zostały przekazane młodzieży z Diecezji Gliwickiej. O godzinie 16:12 Symbole ŚDM odjechały pociągiem do Gliwic.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *