Od 3 stycznia na terenie Archidiecezji Katowickiej odbywa się peregrynacja Krzyża Światowych Dni Młodzieży i ikony Matki Bożej Salus Populi Romani. Wędrówka Symboli ŚDM potrwa do 17 stycznia a następnie zostaną one przekazane Diecezji Gliwickiej.

Krzyż, który aktualnie wędruje po Archidiecezji Katowickiej został przekazany młodzieży w 1984 r. przez Świętego Jana Pawła II, który skierował do nich następujące słowa: „Ponieście go na cały świat, jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest ratunek i odkupienie”. Od tego momentu nazywany jest „Krzyżem Światowych Dni Młodzieży” lub inaczej „Krzyżem Młodych” i przyciąga do siebie ludzi z całego świata. Od 2003 roku razem z Krzyżem Młodych wędruje również Opiekunka Ludu Rzymskiego – ikona Matki Bożej Salus Populi Romani.

Szkoły, szpitale, rynki miast, centra handlowe, dworzec, kopalnia, czy też areszt. Między innymi takie miejsca, znalazły się do tej pory na trasie peregrynacji. Wpisuje się to w ideę, by ukazać Krzyż w innej przestrzeni niż tylko tej sakralnej. – Staramy się wykorzystać każdą wolną godzinę. Kilka dni temu, zamiast siedzieć bezczynnie w samochodzie, którym przewozimy Symbole ŚDM, pojechaliśmy do pobliskiego przedszkola, mówi Tomasz Klich, odpowiedzialny za transport.

Diecezjalne Centrum ŚDM Archidiecezji Katowickiej wraz duszpasterzami rejonowymi przygotowało program peregrynacji. Razem z nimi, w organizację wszystkich wydarzeń zaangażowani są duszpasterze dekanalni, proboszczowie i wikarzy z parafii, które biorą w nich udział, jak również Centra Parafialne, które udzielają się w przygotowaniu wydarzeń na terenie swojej parafii.

Do tej pory odbyło się wiele wydarzeń, które przyciągnęły setki wiernych do wspólnej modlitwy. Gromadzący się przy Symbolach, oddają cześć Jezusowi i Jego Matce poprzez pocałunek, dotyk czy oddanie pokłonu. W ten sposób pokazują, że nie wstydzą się swojej wiary dając świadectwo innym ludziom.

Niezwykłym wydarzeniem był moment peregrynacji podczas koncertu „Betlejem w Spodku”, odbywającego się w Święto Trzech Króli. Bezpośrednio przed występem TGD, Krzyż i ikona Matki Bożej zostały wniesione na płytę Spodka przez członków Diecezjalnego Centrum Światowych Dni Młodzieży. Dodatkowo towarzyszył temu akompaniament oficjalnego hymnu ŚDM „Błogosławieni Miłosierni”, który tego samego dnia został zaprezentowany po raz pierwszy szerszej publiczności.

– Najbardziej bezpośrednio do krzyża podchodzą dzieci. Nie mają oporów, by się do niego przytulić, mówi Tomek. Tak realizują się słowa: „Lecz Jezus rzekł: Dopuśćcie dzieci i nie przeszkadzajcie im przyjść do mnie; do takich należy bowiem królestwo niebieskie.” (Mt 19, 14).

Na trasie peregrynacji znajduje się wiele miejsc, które zostaną odwiedzone przez Symbole ŚDM. Aktualne miejsce, w którym znajdują się Krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani, można znaleźć w programie zamieszczonym na stronie Peregrynacja Symboli ŚDM w Archidiecezji Katowickiej lub śledzić za pomocą aplikacji „Młodzi Dla Młodych”, która posiada funkcję „Tu jest Krzyż” (więcej info), stworzonej z myślą o tym wydarzeniu.

Wszystkie zdjęcia z tego wydarzenia można zobaczyć na fanpage’u: Diecezjalne Centrum ŚDM Archidiecezji Katowickiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *