W środę 20 stycznia w kościele Mariackim w Katowicach odbyło się kolejne spotkanie w drodze na ŚDM. Tym razem myślą przewodnią spotkania był drugi z uczynków miłosierdzia – „Spragnionych napoić!”.

Podczas Eucharystii modlono się w intencjach młodzieży, a po Mszy św. każdy z uczestników otrzymał butelkę wody mineralnej, jako dowód wdzięczności za wsparcie finansowe budowy studni w Afryce.

Następnie ksiądz Tomasz Jaklewicz poprowadził konferencję o drugim prawie życia duchowego. Zanim jednak to nastąpiło dowiedzieliśmy się czym jest bezwarunkowa miłość Pana Boga do człowieka. – Kogo dotyka miłość, ten zaczyna naprawdę żyć – przypomniał słowa wypowiedziane przez Benedykta XVI. Ksiądz Tomasz odwołał się do przypowieści biblijnej spotkania Jezusa z Samarytanką przy studni, która jest symbolem naszych najgłębszych pragnień. – Jedynie Bóg jest w stanie zaspokoić ludzkie pragnienie miłości – mówił ksiądz Tomasz Jaklewicz.

Drugie prawo życia duchowego mówi o grzechu. Człowiek zgrzeszył i odwrócił się od Boga. Zwiedziony pokusą „tak jak Bóg będziecie znali dobro i zło” sam decyduje, co przyniesie mu korzyść. Jezus, jak w wierszu ks. Twardowskiego o św. Tomaszu: „wkłada ręce w grzechu mego rany”. Bóg miłosierny przywraca nam życie i oczekuje, że w swojej wolności wybierzemy Go. Ale uwaga: jednocześnie na naszej drodze pojawiają się pokusy i niestety często zamiast Boga wybieramy kolejną duchową śmierć – tłumaczył ksiądz Tomasz.

Jak narodzić się na nowo? To pytanie zadaje sobie każdy. Ksiądz Tomasz podpowiedział nam, że trzeba być blisko Pana Boga, a nie tylko „w pewnej odległości”, tak jak św. Piotr tuż przed zaparciem się Jezusa.

Po katechezie uwielbiliśmy Boga w Najświętszym Sakramencie. Każdy z nas symbolicznie wrzucił ziarenko mirry do kadzielnicy, oddając swoją grzeszność.

Na zakończenie wypiliśmy gorącą herbatę w Centrum Młodzieży i Ewangelizacji.

Do zobaczenia za miesiąc!

Natalia Grabowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *