Młodzi ludzie ze Śląska wybrali się z Zawiercia do Częstochowy, aby modlić się za prześladowanych chrześcijan na świecie, przygotowania Światowych Dni Młodzieży w Krakowie oraz w swoich własnych intencjach.

Dzień pierwszy: Około 200 młodych ludzi z archidiecezji katowickiej i nie tylko, spotkało się wczesnym rankiem na dworcu w Katowicach, w czwartek 28 sierpnia, aby następnie udać się do Zawiercia. Pielgrzymka rozpoczęła się od modlitwy w bazylice pod wezwaniem Św. Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu, skąd wyruszyliśmy Szlakiem Orlich Gniazd w kierunku Mirowa. W czasie marszu oprócz modlitwy i śpiewu, zaczęły zawiązywać się nowe znajomości i przyjaźnie. Po drodze mogliśmy nacieszyć się cudownymi widokami, jakie zaprezentowała nam Jura Krakowsko – Częstochowska, a zwieńczeniem tego pierwszego dnia pielgrzymowania była wyjątkowa Eucharystia, bo została odprawiona pod niebem pełnym gwiazd, przy ruinach zamku. Warto również wspomnieć, że tej nocy, młodzież spała w stodołach na sianie, w remizie strażackiej, w tamtejszych domach oraz namiotach.

Dzień drugi: Rankiem po jutrzni i śniadaniu, wyruszyliśmy ze śpiewem na ustach w Kierunku Zrębic. Po drodze zatrzymaliśmy się w Złotym Potoku, gdzie mogliśmy zjeść coś ciepłego i zanurzyć zmęczone stopy w jeziorze. Ciekawym doświadczeniem w tym dniu, był marsz w milczeniu. Była to chwila wyciszenia, modlitwy, przemyślenia intencji, z którymi się pielgrzymowało. Tego dnia, nocowaliśmy w sali gimnastycznej w Zrębicach. Wieczorem odbył się zacięty mecz piłki nożnej, w której uczestniczyli także duszpasterze naszej archidiecezji. Mały kościół Św. Ignacego chyba jeszcze nie mieścił tylu ludzi jednocześnie. Nasz donośny śpiew jak również zabawa pod gołym niebem z pewnością nie pozwalał zasnąć niektórym mieszkańcom Zrębic.

Dzień trzeci: W tym dniu naszym punktem docelowym była już Częstochowa a w niej Jasna Góra i Matka Boża. Każdy z nas mógł odczuć kilometry, które przeszły nasze stopy, jednak nie traciliśmy sił i pogody ducha. Nasz śpiew odbijał się echem w lesie i był wspaniałym świadectwem w miastach, przez które przechodziliśmy. Ludzie, których mijaliśmy po drodze machali rękami w naszym kierunku pozdrawiając nas tym samym. Po drodze zatrzymaliśmy się w Olsztynie, gdzie można było skorzystać z okazji i wdrapać się na ruiny tamtejszego zamku, skąd rozciągały się cudowny widok na miasto i okolice. Nasza Matka jak zawsze przyjęła nas z otwartymi ramionami, w których złożyliśmy intencje, z którymi pielgrzymowaliśmy przez ostatnie 3 dni. Po oddaniu pokłonu przed Matką Bożą, udaliśmy się do Domu Rekolekcyjnego Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, gdzie nocowaliśmy w bardzo komfortowych warunkach w porównaniu do ostatnich dwóch nocy. Po zakwaterowaniu, udaliśmy się przed Cudowny Obraz, gdzie została odprawiona Eucharystia w intencji młodych ludzi prześladowanych na całym świecie. O godzinie 21:00 udaliśmy się ponownie przed obraz Matki Bożej, na Apel Jasnogórski, aby dobrze zakończyć cały dzień.

Dzień czwarty: Ostatni dzień naszej pielgrzymki rozpoczął się od Jutrzni, po której udaliśmy się na Mszę Świętą. Niektórym z nas, udało się dostać pod sam Cudowny Obraz. Po Eucharystii, odbyła się Droga Krzyżowa, do której przyłączali się również pielgrzymi przebywający w tym czasie na Jasnej Górze. Następnie udaliśmy się pod pomnik Jana Pawła II, gdzie tańczyliśmy, śpiewaliśmy oraz otrzymaliśmy błogosławieństwo prymicyjne od Księdza Mariusza Stasia a także pamiątkowe krzyże, które ucałowaliśmy i założyliśmy na szyje. Po powrocie do Katowic, udaliśmy się pod katedrę, gdzie zaśpiewaliśmy Apel Jasnogórski i pożegnaliśmy się dziękując sobie nawzajem za ten piękny czas.

Należy również zaznaczyć, że przez cały czas byliśmy wspierani duchowo przez Duszpasterza Młodzieży – Księdza Marcina Wierzbickiego, Moderatora ds. Nowej Ewangelizacji – Księdza Krzysztofa Bielę, Neoprezpitera – Księdza Mariusza Stasia, jak również dwie siostry zakonne boromeuszki – Siostrę Laurę i Siostrę Vianneyę. Do grupy również dołączył w 3 dzień pielgrzymowania poprzedni Duszpasterz Młodzieży – Ksiądz Jacek Plech. Bezpieczeństwo medyczne było zapewnione przez lekarzy oraz studentów medycyny. Nad całością czuwał organizator – Tomasz Kandzia, który zadeklarował się, że od 1 września, zacznie przygotowania do IX Młodzieżowej Pielgrzymki Szlakiem Orlich Gniazd.

Pomimo trudności, jakie spotykały nas po drodze wszyscy stworzyliśmy wspaniałą wspólnotę, dającą świadectwo swojej wiary. Życzymy każdej młodej osobie takiego doświadczenia pielgrzymowania do naszej Mamy. Wszystkim dziękujemy za wspaniały czas!

Galeria zdjęć dostępna tutaj: Młodzieżowa Pielgrzymka Szlakiem Orlich Gniazd – Młodzi Dla Młodych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *