Trwając w okresie Wielkiego Postu uświadamiamy sobie istotne rzeczy, które otaczają na każdego dnia. Zaczynamy rozumieć jak ważny jest ten czas i jak dużo dał nam Pan Jezus. W czasie przygotowania do najważniejszych świąt młodzi ludzie odpowiedzieli mi na zadane przeze mnie pytanie: „Co dla nich znaczy Wielki post i jaki wpływ ma na ich życie?” Podzielili się swoimi odczuciami, tym jak przeżywają ten czas, co on dla nich znaczy, ale również przekazali swoje refleksje jakie zdobywają przeżywając zadumę nad męką i śmiercią Chrystusa.

Klaudia, lat 19:

„Postanowienia wielkopostne pomagają mi w trwaniu bliżej Boga. Jest to dla mnie przede wszystkim czas przygotowania się na Zmartwychwstanie. Mogę zastanowić się nad swoim życiem i postępowaniem. Jest to czas kiedy mogę uświadomić sobie czy postępuje zgodnie z Bogiem, czy robię wszystko tak jakby chciał tego nasz Ojciec. W tym czasie mam jeszcze większą odwagę, aby przyznać się, że nie zawsze postępuje zgodnie z Jego wolą.”

Kamil, lat 22:

„Wielki Post, patrząc pod kątem religijnym jest to dla mnie czas łączenia się w modlitwie z Jezusem, który przez 40 dni był sam na pustyni. Dodatkowo jest to okres wyciszenia, a więc powstrzymywania się od wszelkich zabaw. Jest to czas, kiedy człowiek próbuje na nowo odnaleźć siebie i złączyć się w jedności z Bogiem. W czasie postu człowiek daje sobie możliwość przygotowania do najważniejszych świąt w roku. W czasie tych czterdziestu dni mamy okazję do refleksji nad tym co tak naprawdę zrobił dla nas wszystkich Chrystus. Daje nam to do myślenia, że mimo wszystko jacy jesteśmy możemy liczyć na przebaczenie i tak też powinniśmy traktować drugą osobę, najważniejsze to wybaczyć drugiemu człowiekowi i dać komuś drugą szansę, bo każdy na to zasługuje. Osobiście jeszcze dla mnie Post jest czasem skupienia i ponownego „odrodzenia”, jest to taki okres w roku, kiedy człowiek może postanowić sobie wiele rzeczy, takie jak nie picie alkoholu czy jedzenie słodyczy ( co osobiście robię od wielu lat). Czas postu to także okres kiedy myślimy o cierpieniu, jakie musiał przeżyć Chrystus czy to w czasie pobytu na pustyni czy w czasie ukrzyżowania. Poprzez myślenie o cierpieniu moje myśli kierują się w stronę zmarłych bliskich mi osób. Jest to okres refleksji i myśli o tych, których już nie ma. W tym czasie podobnie jak w dzień Wszystkich Świętych bardzo skupiam swoje myśli na zmarłych, co udowadnia jak czasem bardzo brakuje nam bliskich osób. Jeszcze w moim przypadku czas postu jest czasem postanowień i zmiany, co niektórzy robią w Nowy Rok, ja robię w czasie postu.”

Renata, lat 22:

„Dla mnie Wielki Post jest czasem, w którym mogę coś zmienić w swoim życiu i dostrzec to co w życiu jest najważniejsze. Droga krzyżowa którą przeżywam w okresie Wielkiego Postu ukazuje mi drogę własnego życia. Każdy upadek uświadamia o tym, że nie jest łatwo a jednocześnie dodaje sił aby znów się podnieść i pójść dalej. Po drodze mogę spotkać ludzi, którzy będą chcieli mi pomóc, tak jak Jezus otrzymał wsparcie podczas swej ostatniej drogi, ja także mogę tego doznać. Znajdę też tych którzy będą się naśmiewać ale mimo to będę pamiętać żeby iść dalej, mimo tego że wiem co czeka mnie na końcu. Tak jak Jezus wiedział, że zostanie zabity, ja wiem, że kiedyś umrę i dlatego w Wielki Post dobrze jest uświadomić sobie że życie to najcenniejsza rzecz jaką otrzymaliśmy.”

Alicja, lat 15:

„W wielu przypadkach Wielki Post może kojarzyć się jako z czasem smutku, bo przecież Jezus pościł tak długo na pustyni i był kuszony przez szatana, a potem został skazany na śmierć. Dla mnie Wielki Post wcale nie jest smutnym czasem. Dla mnie to czas, w którym oczekuje na Zmartwychwstanie. Według mnie to przykład tego, że wszystko złe co nas spotyka kiedyś się skończy i będzie dobrze. Pan Jezus poświęcił swoje życie za nas, za nasze grzechy, ale przecież potem Zmartwychwstał. W Wielkim Poście mam okazję jeszcze mocniej dziękować Mu w modlitwie, za to co zrobił dla mnie i dla każdego człowieka.”

Kinga, lat 21:

„Dla mnie Wielki post jest czasem zatrzymania się i szczególnym momentem wypatrzenia się w krzyż- jako symbolu śmierci i największego poniżenia, ale także wyrazu największej miłości, która dokonała się względem człowieka. Jest wyjątkowym czasem stawiania nie siebie, ale Boga, drugiego człowieka i jego potrzeb w centrum mojego życia.
Jest szczególnym czasem kiedy robię coś Dla..”

Szymon, lat 16:

„Wielki post jest dla mnie to czasem przemyśleń i czasem postanowień, aby stawać się lepszym i żyć zgodnie z przykazaniami. Wielki post wpływa pozytywnie na moje życie, ponieważ na samym początku wybieram sobie postanowienie, które będę starał się przestrzegać i wytrwać w tym przez cały post.”

Barbara, lat 26:

„Post…był zawsze dla mnie trudny…staram się zrozumieć o co w nim chodzi. Wszystko wokół mnie rozprasza… nie jestem w stanie się skupić a powinnam…post jest dla mnie czasem zatrzymania się…pobycia z Bogiem np. .w czasie rekolekcji…”

Natalia, lat 15:

„Dla mnie Wielki Post jest czasem wejrzenia w głąb siebie, refleksji, nawrócenia. Jest czasem przeżywania męki i śmierci Pana Jezusa oraz przygotowaniem do Wielkiej nocy. Ważne jest, aby ten czas przeżyć z Panem Jezusem, zrozumieć jak wiele dla nas wycierpiał.”

Jakub, lat 18:

„Jest to dla mnie czas w którym mogę postawić szczególny nacisk na swój osobisty rachunek sumienia, przekonać się co było czarne, a co białe. Wiem, że w tym czasie pokuta, ale i zadość uczynienie bliźniemu mają szczególną moc i co roku chcę to wykorzystać z jeszcze większą pokorą przed naszym zbawicielem. Wielki post daje mi motywację do tego, by wszelkie grzechy w których żyje, zostały właśnie w tym czasie zgładzone. 40 dni, które przy odpowiednim spojrzeniu i odrobinie samozaparcia, mogą wiele w naszym życiu zmienić.”

A co dla mnie jako autorki tego artykułu znaczy Wielki Post i jaki wpływ ma na moje życie:

Jest to dla mnie czas, w którym mogę skupić całą swoją uwagę na relacji z Panem Jezusem. W tym okresie jeszcze mocniej uświadamiam sobie jak bardzo On mnie kocha, przez to co dla nas zrobił. Jak bardzo jesteśmy dla Niego ważni, że postanowił pokazać nam to właśnie w taki sposób. Dodatkowo podczas trwania tych 40 dni, aby zjednoczyć się w cierpieniu Jezusa podejmuję postanowienia wielkopostne, które pomagają mi w jeszcze głębszy sposób uświadomić sobie pewne wydarzenia. Otwieram wtedy szerzej oczy na otaczające mnie problemy i zło dzisiejszego świata i wiem, że w tym czasie, ale nie tylko powinnam starać się zmieniać świat na lepsze. Jednakże pomimo wszystko jest to też dla mnie trudny czas. Uświadamiam sobie wtedy jak bardzo bez miłości Pana Jezusa byłabym słaba, ale dzięki temu, że obdarzył mnie taką wielką łaską jestem w stanie walczyć.

W nawiązaniu do nazwy naszego portalu „Młodzi dla młodych” to właśnie w powstanie tego artykułu zaangażowali się młodzi. Przekazali swoje zdanie i odczucia na temat najważniejszego czasu w roku liturgicznym, ale również podzielili się swoimi refleksjami.

Tak właśnie zapytani przeze mnie młodzi przeżywają czas Wielkiego Postu, a Ty jak przeżywasz ten szczególny czas i jaki on ma wpływ na Twoje życie?
Na to pytanie odpowiedz sobie w głębi swojego serca.

Hania Kacprowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *