Premiera biblijnego musicalu „Tobiasz” w wykonaniu „Teatru Franciszka” odbędzie się 22 i 23 czerwca 2016 r. na scenie Pałacu Młodzieży w Katowicach. Musical „Tobiasz” to sceniczna, w pełni autorska adaptacja starotestamentalnej „Księgi Tobiasza”. Prapremiera „Tobiasza” miała miejsce w Ruinach Teatru „Victoria” w Gliwicach w październiku 1997 roku. Spektakl najpierw grany jako wieloobsadowy musical, następnie w formie kameralnego przedstawienia muzycznego był prezentowany w całej Polsce ponad 800 razy.

Biblijna opowieść w musicalowej interpretacji pełna jest odniesień do współczesności. Jest po trochu komedią biblijną, po części kryminałem, komedią romantyczną, musicalem, wreszcie… horrorem.

22 i 23 czerwca musical „Tobiasz” zostanie zaprezentowany na scenie Pałacu Młodzieży w Katowicach w nowej odsłonie. Premierowe przedstawienie zostało wyreżyserowane w „Teatrze Franciszka”. Zespół Teatru tworzy młodzież wcześniej biorąca udział w Megawidowiskach realizowanych w Katowickim Spodku: „Franciszek- wezwanie z Asyżu” (2013 r.), „Exodus” (2014 r.) i „Jonasz” (2015 r.).

Treść Spektaklu
Pobożny Żyd – Tobiasz, traci wzrok. Modląc się do Boga o rychłą śmierć wysyła swego syna, Tobiasza Młodszego, aby ten odebrał dług od Gabaela w Raga. W podróży towarzyszy młodzieńcowi zagadkowy nieznajomy, który przedstawia się jako daleki krewny rodziny – Azariasz. W czasie wędrówki, obfitującej w rozliczne przygody, Tobiasz zakochuje się w córce Raguela – Sarze. Ale dziewczyna jest dręczona przez demona – w noc poślubną giną jej kolejni mężowie. Po zaślubinach Tobiasza i Sary, Azariasz staje do walki z demonem i zwycięża go. Finałem historii jest odzyskanie wzroku przez ślepego Tobiasza. Azariasz objawia, iż jest Archaniołem Rafałem.

Spektakl niezmiennie bawi i wzrusza, przekazując dyskretnie pocieszającą prawdę o Aniołach i Opatrzności oraz o tym, że nigdy tak naprawdę nie jesteśmy sami.

Scenariusz i reżyseria: Mariusz Kozubek
Muzyka: Marcin Dzwonowski
Przygotowanie wokalne: Piotr Solorz
Prowadzenie zespołu muzycznego: Karol Makowski
Choreografia: Natalia Wysypoł
Scenografia: Mariusz Kozubek, Wojtek Wójcik
Czas trwania: 120 min.

Zespół muzyczny
Spektaklowi towarzyszy muzyka w wykonaniu Studentów Akademii Muzycznej w Katowicach (gitara elektryczna, gitara basowa, instrumenty klawiszowe, perkusja, skrzypce, flet, wiolonczela). Przygotowanie i prowadzenie Zespołu Muzycznego: Karol Makowski (student Akademii Muzycznej w Katowicach, Wydział Jazzu i muzyki estradowej, specjalizacja puzon jazzowy).

„Teatr Franciszka”
Teatr amatorski, działający aktualnie przy Katolickiej Fundacji Młodzi dla Młodych. Członkowie teatru to młodzież z terenu całego Śląska uczestnicząca w prowadzonych przez Mariusza Kozubka, Macieja Omylaka, Piotra Solorza i Natalię Wysypoł warsztatach teatralno-muzycznych. Opiekę duchową nad zespołem teatru sprawuje ks. dr Robert Kaczmarek, pedagog, wizytator katechetyczny, koordynator Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w archidiecezji katowickiej, organizator obchodów Dnia Papieskiego na Śląsku, pomysłodawca i współtwórca megawidowisk o charakterze religijnym w katowickim Spodku.

Scenariusz i reżyseria: Mariusz Kozubek
Reżyser, założyciel i wieloletni dyrektor artystyczny Teatru A, twórca ponad 20 autorskich premier: spektakli dramatycznych, muzycznych, przedstawień ulicznych i widowisk. Reżyser i scenarzysta spektakli „Franciszek – wezwanie z Asyżu” (2013) „Exodus” (2014), musicalu „Jonasz” (2015), pop-rock opery „David” (2010), „Pasji”- widowiska o Śmierci i Zmartwychwstaniu Pańskim (2005), widowiska ulicznego „Genesis” (2004), „Pelikana” (2004-2005), twórca adaptacji scenicznej starotestamentalnej „Księgi Tobiasza”(1997) i wielu innych. Autor scenariuszy teatralnych, filmów, słuchowisk radiowych, programów telewizyjnych i piosenek. Aktor, wokalista, pedagog.

Przygotowanie muzyczne: Piotr Solorz
Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, kierunek Edukacja Artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. Stypendysta Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Muzykoterapeuta, aktor, kompozytor, aranżer, wokalista, multiinstrumentalista, pedagog, instruktor muzyczny. Autor piosenek, kompozycji muzycznych, muzyki teatralnej. Współzałożyciel zespołu muzyczno-wokalnego „SoulCube”, członek zespołów: „Tylko Ty” (instrumentalista-skrzypce); „Chóru Kameralnego” Akademii Muzycznej w Katowicach (baryton). Współtwórca spektaklu kameralnego: „Dawid i Goliat”, kompozytor muzyki do musicalu: „Ewangelia wg … kobiet”, odtwórca głównej roli dramatyczno-wokalnej w Megawidowisku „Jonasz” w katowickim Spodku (luty 2015). Odtwórca roli św. Jana w „Misterium Męki Pańskiej” w Czerwińsku nad Wisłą (2015-2016). Kurator wystawy „Egzystencjalizm w sztuce młodego pokolenia” (Zabrze 2015).

Prowadzenie zespołu muzycznego: Karol Makowski
Student Akademii Muzycznej w Katowicach (Wydział Jazzu i Muzyki Estradowej), puzonista. Odpowiedzialny za powstały w 2015 r. Kwartet Dęty. Członek bendu akademickiego (występy min. w katowickim NOSPR). Współtwórca zespołu PJ Live, występującego na Przystanku Jezus. Członek diakonii muzycznej na Festiwalu Strefa Chwały.

Organizator
Katolicka Fundacja Młodzi dla Młodych
„Teatr Franciszka”

Partnerzy
Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Katowicach
Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia
Pałac Młodzieży w Katowicach
Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów

Sprzedaż biletów
Ticketportal.pl – bilety w cenie 25zł i 15zł

Patronat medialny
Gość Niedzielny, Radio eM, TVP Katowice

Bądź na bieżąco: Teatr św. Franciszka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *