Nowy, biblijny, musical Mariusza Kozubka, z muzyką Piotra Solorza – stypendysty Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w wykonaniu amatorskiego „Teatru Franciszka” oraz zaproszonych muzyków i wokalistek.

Ewangelie zostały spisane przez mężczyzn – i to męski punkt widzenia po dziś dzień włada naszą wyobraźnią. A co by było, gdyby przedstawione na kartach Nowego Testamentu historie opowiedziały, a może raczej wyśpiewały, kobiety?

„…to widowisko chwilami dowcipnie i lekkie, ale kiedy trzeba – dostojne i przejmujące. Dzięki kreatywności i nowym kontekstom biblijnym aktorzy „ubrali” znane treści w oryginalny kostium. Uwspółcześnione sceny biblijne nie zniekształcają jednak prawdy Ewangelii. Ich nowa odsłona przypomina widzowi, że Jezus także i dziś może wkroczyć w jego życie.” ks. Rafał Skitek, Gość Niedzielny

W spektaklu pośród ewangelicznych kobiet zobaczymy m.in.: Maryję, Elżbietę, kobiety towarzyszące Jezusowi, Martę, córeczkę Jaira, kobietę cierpiącą na krwotok oraz Marię Magdalenę. Na scenie pojawią się także żony Piłata, Heroda i Kajfasza – trzech mężczyzn, którzy brali udział w procesie Jezusa.

Niezwykle poruszająca opowieść, pełna kobiecej wrażliwości i temperamentu, z interesującymi kreacjami wokalno – aktorskimi zaproszonych do udziału w spektaklu solistek, pochodzących z rożnych stron Polski oraz rewelacyjną muzyką! Premiera musicalu odbyła się 22 października 2016 r. w Katowicach, w ramach obchodów XVI Dnia Papieskiego „Jan Paweł II – bądźcie świadkami miłosierdzia”. Pomysł realizacji i wystawienia Musicalu „Ewangelia według… Kobiet” to kontynuacja idei przygotowywania specjalnych projektów artystycznych odbywających się w Katowicach z okazji Dnia Papieskiego. W ubiegłych latach były to zrealizowane w katowickim Spodku megawidowiska w reżyserii Mariusza Kozubka: „Franciszek – wezwanie z Asyżu” (październik 2013) oraz „Exodus” (październik 2014). Spektakle uświetniły obchody XIII i XIV Dnia Papieskiego organizowanego przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, zrealizowane zostały we współpracy z Grupą eM Media oraz Miastem Katowice i Instytucją Kultury – Katowice Miasto Ogrodów. W lutym 2015 odbyła się premiera Musicalu „Jonasz”, przygotowanego we współpracy z oblackim Duszpasterstwem Młodzieżowym „Niniwa”, w czerwcu zaś 2016 na scenie Pałacu Młodzieży w Katowicach młodzież z amatorskiego „Teatru Franciszka” zaprezentowała sceniczną adaptację biblijnej księgi „Tobiasza”.

Koncepcja spektaklu opiera się na pomyśle, aby dobrze znane z kart Nowego Testamentu fakty zrelacjonowały uczestniczące w opisywanych wydarzeniach kobiety. Ewangelie zostały spisane przez mężczyzn – i to męski punkt widzenia po dziś dzień włada naszą wyobraźnią i wrażliwością. A co by było, gdyby przedstawione na kartach Nowego Testamentu historie opowiedziały Kobiety? Ta nieco prowokacyjna (w zdominowanym przez mężczyzn świecie chrześcijaństwa) perspektywa pozwala w nowym świetle spojrzeć na aż nazbyt dobrze znane, ewangeliczne prawdy.

Czas, aby o Ewangelię upomniały się Kobiety – wszak to One z cichym oddaniem towarzyszyły Mistrzowi, stały się powierniczkami największych tajemnic – wcielenia i zmartwychwstania. Ta biblijno-kobieca perspektywa stanowi kanwę teatralnego scenariusza.

W musicalu, obok młodych aktorów „Teatru Franciszka”, wystąpią zaproszeni do współpracy muzycy (band rockowy) oraz chór i orkiestra, którą tworzą uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu oraz wokalistki pochodzące z różnych stron Polski.

Scenariusz i Reżyseria: Mariusz Kozubek
Muzyka: Piotr Solorz
Współpraca Aranżacyjna: Karol Makowski
Scenografia: Agnieszka Jasińska
Choreografia: Natalia Wysypoł

Więcej informacji: Teatr Franciszka.

Organizator:
Katolicka Fundacja „Młodzi dla Młodych”
Teatr Franciszka

Partnerzy:
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu
Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Katowicach
Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”
Pałac Młodzieży w Katowicach
Teatr KEFAS
„Trzej Towarzysze” z Chorzowa
Parafia NMP w Katowicach
Ticketportal

Patroni medialni:
Gość Niedzielny
Radio eM
TVP3 Katowice
Opoka TV

Bilety: Ticketprotal.

Kontakt:
Mirela Gontarz
Manager projektu – Ewangelia według… Kobiet
tel. 503 133 563
mirela.gontarz@gmail.com

Ewangelia według... Kobiet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *