Katowice, Żory, Tychy, Rybnik, Jastrzębie Zdrój, Wodzisław, Chorzów to siedem rejonów w Archidiecezji Katowickiej, w których w najbliższym czasie zrobi się naprawdę gorąco. Ewangelizacja w centrach miast, warsztaty, konferencje, świadectwa, dzieła miłosierdzia, koncerty… Będzie się działo!

Światowe Dni Młodzieży zbliżają się wielkimi krokami. Zanim młodzi z całego świata odwiedzą Kraków, zamierzają poznać Polskę i jej mieszkańców. Od 20 do 25 lipca w Archidiecezji Katowickiej będziemy gościli kilkanaście tysięcy pielgrzymów z całego świata. Z tej okazji śląskie miasta przygotowały wiele atrakcji – nie tylko dla przyjezdnych, ale także dla ich mieszkańców. Na czas przygotowań do ŚDM diecezja katowicka została podzielona na siedem rejonów. To właśnie w nich zaplanowano wydarzenia, dzięki którym przybili goście będą mogli poznać naszą kulturę i nas samych.

Najciekawsze wydarzenia Archidiecezji Katowickiej podczas Dni w Diecezji:

Rejon Katowice
Do Katowic na czas Dni w Diecezji przyjeżdża ok. 1600 członków wspólnoty św. Jana, którzy codziennie od 20 do 22 lipca będą spotykali się na wspólnej modlitwie oraz konferencjach w centrum Katowic. W czwartek i w piątek pielgrzymi wyjdą na ulicę, żeby ewangelizować. Młodzi ludzie będą głosić Chrystusa na katowickim rynku, na Placu Kościuszki oraz w Strefie Kultury. W sobotnie przedpołudnie wszystkie grupy zagraniczne udadzą się do katedry Chrystusa Króla w centrum Katowic, żeby poznać bliżej miejsce, które odwiedził również św. Jan Paweł II podczas jednej ze swoich pielgrzymek do Polski.

Narodowości: Kongregacja św. Jana, Francja, Filipiny, Niemcy, Włochy, Kanada, Irlandia, Tajwan, USA, Nowa Zelandia, Holandia, Szwajcaria, Australia, Litwa.

Rejon Żory

Do Żor przyjeżdża międzynarodowa wspólnota Youth Arise International, która w przeciwieństwie do pozostałych zorganizowanych grup zagranicznych, ma swój własny program ewangelizacyjny realizowany w postaci festiwalu odbywającego się przez cały okres Dni w Diecezji. Wśród licznych warsztatów i konferencji będzie można usłyszeć, m.in. francuskiego duchownego i pisarza – o. Daniela Ange, czy konsultanta Papieskiej Rady ds. Świeckich, Rodziny i Krzewienia Nowej Ewangelizacji – Salvatore Martineza. 22 lipca, pod koniec dnia o godz. 19:30 młodzi z całego świata wyjdą na rynek w centrum miasta, żeby spotkać się z przewodniczącą Międzynarodowych Służb Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym na OSCh – Michelle Moran oraz Przewodniczącym Katolickiego Bractwa – Gilberto Barbosą. Spotkanie zakończy się koncertem Cenacolo Band oraz Abramo Band. W przeddzień wyjazdu pielgrzymów do Krakowa, czyli 24 lipca po całym dni konferencji i warsztatów, młodzież wyjdzie na ulice Żor z Panem Jezusem.

Narodowości: Wspólnota Youth Arise International – cały świat

Rejon Rybnik
Już w czwartek 21 lipca cały rejon Rybnik spotka się na Eucharystii w bazylice św. Antoniego, po której wszyscy udadzą się na Campus, gdzie zagrają Zespół Przygoda, 6 na 6, Maleo i Carrantouhill. W niedzielę 24 lipca od 15.00 do 21.00 na rynku i Placu Jana Pawła II trwać będzie piknik rodzinny, podczas którego będzie można usłyszeć kolejne gwiazdy muzyki chrześcijańskiej. Na rybnickim rynku wystąpią Gabriela Gąsior, New Life Music oraz Sound’n’Grace. Spotkanie zakończy fireshow Bractwa Ognia Spaleni. W tym samym czasie na Placu Jana Pawła II wystąpią Chwila Nieuwagi, Remedium i Zespół Przygoda.

Narodowości: Francja, Niemcy, Włochy, Dominikana, Węgry, Trynidad i Tobago, Argentyna, USA, Filipiny, Tajlandia, Salwador, Meksyk, Belgia, Saint Lucia, Korea, Ukraina, Uganda, Zambia, Słowacja, Brazylia.

Rejon Tychy
W Tychach od 20 do 22 lipca pielgrzymi będą przemieszczać się pomiędzy dekanatami, gdzie odwiedzą m.in.: Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych, Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie, czy Zagroda Żubrów w Pszczynie. Planowane są również koncerty i to nie tylko polskich wokalistów – zespół Claret Gospel z Wybrzeża Kości Słoniowej zagra 21 lipca na rynku w Mikołowie i 22 lipca w kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Imielinie. Największe wydarzenie w tym rejonie zaplanowane jest na niedzielę 24 lipca na Stadionie Miejskim w Tychach, gdzie wystąpi God’s Property. Oprócz tego będzie można posłuchać koncertu Mietka Szcześniaka oraz świadectwa rapera Arkadio.

Narodowości: Francja, Korea, Chorwacja, Niemcy, Czechy, Antyle Holenderskie, Brazylia, Kamerun, Grenada, Kolumbia, Argentyna, Chorwacja, Ukraina, Peru, Hiszpania, Kanada, Meksyk, Rosja, Włochy, Pakistan, Chiny, Norwegia.

Rejon Jastrzębie
W Jastrzębiu na przywitanie gości z zagranicy będzie czekał zespół Tabu, który zagra w Parku Zdrojowym 20 lipca. Dzień później pielgrzymi wraz z mieszkańcami Jastrzębia spotkają się przy fontannie Świętego Franciszka, żeby wysłuchać koncertu „Muzyka wszystkich narodów”. 22 lipca w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Leśnej będzie sprawowana Eucharystia pod przewodnictwem bpa Marka Szkudło, po której wystąpi zespół grający muzykę gospel God’s Property. W Jastrzębiu zaplanowano także Marsz dla Życia i Rodziny, który przejdzie przez miasto w niedzielę 24 lipca od parafii Miłosierdzia Bożego do Hali Widowiskowo-Sportowej i zakończy się widowiskiem muzycznym pt. św. Franciszek.

Narodowości: Niemcy, Rumunia, Polinezja Francuska, Francja, Włochy, Kolumbia, Ekwador.

Rejon Wodzisław Śląski
W czwartek, 21 lipca w amfiteatrze Rodzinnego Parku Rozrywki w Wodzisławiu Śląskim odbędzie się koncert ewangelizacyjno–ekumeniczny dla całego rejonu. Na dzień następny w godzinach porannych zaplanowano mecz Polska kontra Reszta Świata w Rogowie. 24 lipca goście z zagranicy będą mogli uczestniczyć w pieszej pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskie oraz pieszej pielgrzymce na Kalwarię Pszowską.

Narodowości: Włochy, Portugalia, Niemcy.

Rejon Chorzów
W rejonie chorzowskim wydarzenia będą odbywały się przede wszystkim w pięciu miastach – Piekarach Śląskich, Chorzowie, Siemianowicach, Świętochłowicach oraz w Rudzie Śląskiej. W Chorzowie przez dwa dni będzie prowadzone uwielbienie i modlitwa ze śpiewem i tańcem na rynku. 21 lipca w Ośrodku Sportu i Rekreacji Skałka w Świętochłowicach wystąpi zespół Maleo. W piątek 22 lipca, o godz. 18.30 w Parku Tradycji w Siemianowicach wystąpi „Albo i nie”. W niedzielny wieczór, 24 lipca na rynku w Rudzie Śląskiej zaśpiewa Deus Meus wraz z Mietkiem Szcześniakiem. Dzień wcześniej, pielgrzymi odwiedzą Szyb Mikołaj w Rudzie Śląskiej. Niewątpliwie największym wydarzeniem w rejonie chorzowskim będzie sobotnia pielgrzymka grup zagranicznych ze wszystkich rejonów do Matki Boskiej Piekarskiej.

Narodowości: Kongregacja św. Jana, Włochy, Anglia, Trynidad i Tobago, Francja, Belgia, USA, Burkina Faso, Ekwador, Brazylia, Antyle, Uganda, Kolumbia, Wenezuela, Szkocja, Niemcy, Filipiny, Hong Kong.

Spotkanie na Górze Karmel
Największym wydarzeniem w całej Archidiecezji Katowickiej będzie sobotnie spotkanie wszystkich grup pielgrzymów, wolontariuszy, rodzin przyjmujących pielgrzymów oraz wszystkich pozostałych na Górze Karmel, czyli na lotnisku – Muchowiec, gdzie odbędzie się Eucharystia, a od godz. 20:00 koncert, którego gwiazdą wieczoru będzie Steven Curtis Chapman uznany jako jeden z najlepszych piosenkarzy muzyki chrześcijańskiej. Na scenie pojawi się również Colony House oraz polski zespół gospel – TGD. W spotkaniu może wziąć udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *