Według najnowszych badań, do 60% dorosłych wywodzi się z rodzin dysfunkcyjnych, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach świata. Rozwinąć skrzydła to książka, która dedykowana jest „tym, którzy nie poznali pełni radości czasu dzieciństwa i dorastania…”. Książka w liczbie ok. 40 tys. sztuk, zostanie rozdana młodym podczas Światowych Dni Młodzieży.

– Książka ta nie tylko otwiera serce na siebie samych, ale przede wszystkim daje nadzieję, że pomimo trudnego początku można rozwinąć skrzydła i iść przez życie z pasją i radością – mówi Marta, polecając książkę „Rozwinąć skrzydła” autorstwa ks. dr hab. Grzegorza Poloka.

Naukowcy od wielu lat podkreślają, że to, czego doświadczamy w dzieciństwie wpływa na nasze życie dorosłe. Życie w rodzinie dysfunkcyjnej często w bardzo destrukcyjny sposób wpływa na postrzeganie świata, zwłaszcza przez osoby, które dopiero wkraczają w dorosłość. Na przykład dzieci alkoholików mają znacznie większe szanse na popadnięcie w alkoholizm niż dzieci wychowane w zdrowej rodzinie.

Jakie są tego konsekwencje? Często młodym towarzyszy lęk, mają niskie poczucie własnej wartości, problemy z budowaniem relacji i z czasem czują się po prostu nieszczęśliwi. To z kolei bardzo często kończy się uzależnieniami.

Sprawa nie jest jednak przegrana i nawet z najtrudniejszej sytuacji można wyjść obronną ręką. Naprzeciw wszystkim borykającym się z podobnymi problemami wyszedł ks. dr hab. Grzegorz Polok, kierownik Akademickich Warsztatów Pedagogicznych oraz adiunkt w Katedrze Zarządzania Publicznego i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Ekonomicznym im. K. Adamieckiego w Katowicach, Duszpasterz Akademicki Ośrodka DA „Zawodzie”.

„Rozwinąć skrzydła” oraz „W drodze do siebie” to dwie pozycje książkowe, które ks. Polok udostępnia za darmo wszystkim, którzy chcą rozprawić się z demonami swojej przeszłości. Ich lektura może być doskonałym przygotowaniem do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży.

Książka została przetłumaczona już na język angielski. Aktualnie wolontariusze pracują nad pozostałymi oficjalnymi językami ŚDM, czyli nad niemieckim, włoskim, rosyjskim, francuskim i hiszpańskim. Powstała inicjatywa, która ma na celu, aby każdy z uczestników przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży, przebywający na terenie Archidiecezji Katowickiej otrzymał bezpłatnie książkę w swoim ojczystym języku. W sumie może to być nawet 40 tys. egzemplarzy dla 20 tys. młodych z zagranicy i 20 tys. dla naszej, śląskiej młodzieży.

Więcej informacji na temat DDA i nie tylko na stronie www.rozwinacskrzydla.pl – polecamy serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *